Szukaj
Close this search box.

Cytologia, a bezpieczne wykonanie zabiegów ginekologii estetycznej

Badanie cytologiczne – rozmaz pobierany z pochwowej części kanału szyjki macicy jest jedną z technik diagnostycznych w ginekologii pozwalającą na wykrycie wczesnych zmian nowotworowych w stadium bezobjawowym. Badanie dedykowane jest dla kobiet, które rozpoczęły życie seksualne lub u kobiet powyżej 25 roku życia – zaleca się regularne wykonywanie badania cytologicznego co dwa-trzy lata. Kobiety obciążone genetycznie schorzeniem raka szyjki macicy, o obniżonej odporności immunologicznej oraz infekcji spowodowanych przez wirusa HPV powinny powtarzać to badanie częściej w celu kontroli stanu zdrowia, ewentualnie podjęcia interwencji w przypadku złego wyniku. Wiele placówek przystępuje do programu profilaktyki raka szyjki macicy, oferując tym samym bezpłatne badania dla kobiet pomiędzy 25, a 59 rokiem życia. Badanie mogą wykonać kobiety ubezpieczone w ramach NFZ raz na 3 lata.

Wysoko specjalistyczne placówki powinny mieć do zaoferowania dwa rodzaje cytologii, tak aby pacjentka miała możliwość dostosowania cytologii do wywiadu dotyczącego stanu zdrowia. Wyróżniamy dwa rodzaje cytologii: Cytologię tradycyjną – konwencjonalną, w której pobiera się złuszczone komórki nabłonka i śluz z dwóch miejsc: tarczy i kanału szyjki macicy. Pobrane komórki przenosi się na szkiełko mikroskopowe i natychmiast utrwala specjalnymi odczynnikami. Drugim rodzajem cytologii jest LBC – Liquid Based Cytology. Cytologia jednowarstwowa jest to innowacyjna technika, która pozwala na osiągnięcie dużo wiarygodniejszych wyników badań niż w przypadku cytologii konwencjonalnej. W materiale przygotowanym tą metodą można dodatkowo wykonywać badania w kierunku Chlamydia trachomatis i wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV metodą PCR.

Badania cytologiczne stanowią podstawowy element w procesie kwalifikacji do zabiegów ginekologii nowoczesnej – ginekologii estetycznej, w tym procedury przy nietrzymaniu moczu, redukcji problemu luźnej pochwy, czy powiększaniu punktu G lub warg sromowych . Lekarz prowadzący przed przystąpieniem do zabiegu musi mieć pewność, że stan zdrowia pacjentki pozwala na bezpieczne wykonanie nawet pozornie mało inwazyjnej procedury. Najlepiej, gdy wynik badania jest z ostatnich kilku miesięcy przed planowanym zabiegiem, a jeśli pochodzi z okresu powyżej roku, zalecane jest wykonanie kontrolnego badania. W przypadku, gdy wynik jest wątpliwy, specjalista ginekolog proponuje dodatkową diagnostykę, może tez przekierować pacjentkę do leczenia szpitalnego. Jeśli wynik mieści się w normie, lekarz swobodnie może podjąć się wykonania zabiegu.

Autorzy: mgr Paulina Hycnar, pielęgniarka