Szukaj
Close this search box.

Chrońmy skórę w okresie lata

Na rozwój czerniaka, oraz innych nowotworów skóry takich jak: rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy oraz zmian przednowotworowych o typie rogowaceniea słonecznego, a także proces starzenia się skóry, wypływa bezpośrednio ekspozycja na słońce zarówno w zakresie promieniowania UVA jak i UVB. Jak się przed nim chronić? Zapytaliśmy naszą specjalistkę, lek. Karolinę Sobutkę – dermatologa przyjmującego w naszym Centrum Medycznym.?

. : Musimy pamiętać, że najlepszą profilaktyką jest unikanie ekspozycji na słońce, zwłaszcza latem w godzinach południowych. Oczywiście pełna ochrona przeciwsłoneczna nie jest ani możliwa, ani komfortowa, dlatego powinniśmy osłaniać naszą skórę odzieżą (kapelusze, czapki, ubrania z filtrem UV) oraz na skórę odkrytą stosować produkty kosmetyczne z odpowiednio wysokim wskaźnikiem SPF.

. : Wszystko zależy od kondycji skóry i preferencji pacjenta. Nie istnieje jeden idealny produkt dla każdego. Bardzo ważne są indywidualne potrzeby, szczególnie jeśli zmagamy się z problemami skórnymi np. trądzikiem czy łojotokiem. Są produkty z filtrem UV stworzone z myślą o skórze problematycznej, posiadające lżejszą konsystencję oraz takie do skóry suchej i atopowej. Filtry fizyczne odbijają i rozpraszają promieniowanie UV, natomiast filtry chemiczne chronią skórę przed promieniami ultrafioletowymi przez pochłanianie ich, co związane jest z większym ryzykiem fotouczulenia. Z tego powodu to preparaty fizyczne preferowane są u dzieci oraz alergików. Ważne jest również, żebyśmy wybierali produkty apteczne. Dlaczego? Ponieważ są standaryzowane. Posiadają badania kliniczne, w przeciwieństwie do preparatów drogeryjnych. Niestety kupując produkt w sklepie nie mamy pewności czy taki filtr posiada SPF deklarowane na opakowaniu.

. : Bardzo ważna jest wielokrotna aplikacja produktu w ciągu dnia – jednokrotne użycie kremu, np. rano, nie chroni nas odpowiednio przed promieniowaniem przez całą dobę. W ciągu dnia pocimy się, wielokrotnie ocieramy twarz, myjemy ręce. Zasada dokładania preparatu w ciągu dnia dotyczy również filtrów „wodoodpornych”, które trzeba nakładać każdorazowo po wyjściu z wody. Dlaczego? Produkt otrzymuje miano „wodoodpornego” po teście polegającym na zanurzeniu w wodzie płytek ze sztucznego tworzywa (PMMA) pokrytych preparatami z filtrem. Pomiary SPF są wykonane przed badaniem oraz odpowiednio po 5, 20 i 40min. Produkty, które zachowały więcej niż 50% wartości SPF klasyfikowane są jako wodoodporne. Nietrudno domyślić się, że produkt na ludzkiej skórze w czasie kąpieli, zabawy w wodzie czy pływania zachowuje się inaczej niż w warunkach laboratoryjnych.

. : Może być to zaskakujące, ale odpowiednią ilością przy prawidłowej aplikacji kremu na samą tylko twarz, głowę i szyję wynosi ok. 5 ml – czyli tyle ile mieści łyżeczka do herbaty. Łatwo policzyć, że na całe ciało potrzeba naprawdę dużej ilości kremu, żeby zapewnić naszej skórze odpowiednią ochronę. Ilość zalecana przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne to ok 30ml preparatu na całe ciało.

. : Zdecydowanie o odpowiednim nawodnieniu organizmu w trakcie upałów oraz okularach przeciwsłonecznych. Czerniak to nie tylko skóra, ale także oczy. Bardzo ważne jest, żeby wybierać okulary z filtrem UV. Niestety ogólnodostępne okulary, często nie posiadające lub zapewniające jedynie niską ochronę przeciwsłoneczną, mogą nam wyrządzić większą szkodę niż ich brak. Takie okulary jedynie przyciemniają, co sprawia, że źrenica jest bardziej rozszerzona a szkodliwe promieniowanie UVA i UVB dociera do siatkówki. Dlatego pamiętajmy o odpowiednio dobranych przez optyka okularach. Wracając jednak do skóry, latem wymaga ona nie tylko ochrony przeciwsłonecznej, ale także odpowiedniej pielęgnacji po ekspozycji na słońce, czy słona morska lub chlorowaną basenową wodę. Warto zaopatrzyć się przed wakacjami w lekkie emolienty (preparaty nawilżające) lub takie z dodatkiem witaminy C, które systematycznie stosowane mogą stanowić dodatkowo profilaktykę starzenia.

Autor: lek. Karolina Sobutka, spec. dermatologii